ÜRETİM STANDARTLARI

 

“ CE ” VE EN NORMLARINA UYGUNLUK

EN (Europeane Norms), Avrupa Standardlarının kısaltmasıdır.

EN Avrupa Birliğinde standardlar arasında harmonizasyonu sağlamak için oluşturulmuştur.

Avrupa Normlarına Uygunluk " anlamına gelen " Conformite Europeenne " sözcüklerinin baş harfinden oluşan "CE" işareti, üreticilerin ürettikleri mal ve hizmetlerde Avrupa Topluluğu direktifleri ile belirlenen toplum sağlığı, güvenlik, tüketicinin korunması ve çevre gereklerine uygun olduğunu gösteren bir birlik işaretidir.

Dünyadaki en büyük ekonomik ve siyasi birlik olma yolundaki Avrupa Topluluğu üye ülkelerde teknik standartlar arasında da bir uyum sağlamak amacıyla çeşitli sistemler oluşturmuştur. Bu sistemlerin amacı, standart üretim yapılmasını sağlamak; ulusal standartlar arasındaki farklılıklardan doğan problemleri ortadan kaldırmak, ürünlerin bir ülkeden diğer bir ülkeye transferinde bir farklılık yaratmamaktır.

CE işareti yalnızca Avrupa birliğince yetkilendirilmiş test kuruluşlarınca verilmektedir.

Özmaksan Basınçlı Ekipmanları;  Tuv Sud 0036, TSE 1783, Turk Loydu 1785, ve Szutest 2195 kuruluşlarınca CE yeterliliğine uygun sertifikalı ekipmanlar üretmektedir.

 

 

 

The American Society of Mechanical Engineers (ASME)

1880 yılında kurulan kurum 140,000’den fazla makine mühendisini ve dünya çapında üyeleri birleştiren ilk profesyonel üyelik organizasyonudur. Derneğin kurucuları, 19. yüzyılın sonlarında önde gelen makine mucitleri ve teknik yenilikçiler arasında yer alıyorlardı. En önemli ilgi alanları arasında, mekanik üretimde ve makine dizaynın da güvenilirliği ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla, araçlar ve makine parçaları için standartlar geliştirmektir. Zamanla ASME çok sayıda teknik alan ve endüstri dalı için mühendislik standartları geliştirdi. Bugün ASME  500 kod ve standarta sahiptir.

 

ASME Kazan ve Basınçlı Kap (BPV) yönetmeliğine uygun üretim yapıyoruz

Özmaksan Kazan ve Basınçlı Kapları tasarım, imalat, montaj ve muayene aşamaları ile ASME yönetmeliğinin Section I bölümüne uygun olarak üretilmektedir.

  • İlgili proje ASME standartları uygun olarak hazırlanır.
  • Kaynaklı imalatlarda, yapılacak kaynak mutlaka yeterliliği bulunan kaynakçılar tarafından yapılmalıdır. Kaynakçılarımız ASME standartlarına uygun olarak Turk Loydu tarafından belgelendirilmiştir.
  • Turk Loydu tarafından kontrol ve muayenesi yapılan basınçlı ekipmanların Asme standartlarına uygunluğu deklare edilir.